Protezy ruchome

Protezy ruchome uzupełniające liczne braki zębów

Proteza to wykonane ze sztucznych materiałów zastępstwo utraconej części ciała pacjenta. W stomatologii wyróżniamy między innymi protezy częściowe oraz całkowite.

  • Proteza częściowa - uzupełnia brak kilku zębów. Pokrywa bezzębne wyrostki jamy ustnej pacjenta. W przypadku protezy górnej - również część podniebienia, w protezie dolnej - część okolicy podjęzykowej.
  • Proteza całkowita - uzupełnia brak wszystkich zębów. Proteza ta całkowicie osłania bezzębne wyrostki w jamie ustnej pacjenta, a w przypadku protezy górnej składa się również z płyty pokrywającej podniebienie.

Ze względu na użyty materiał, protezy (częściowe i całkowite) dzielimy na:

  • Proteza akrylowa - jest uzupełnieniem ruchomym, częściowym lub całkowitym. Wykonuje się ją z żywicy akrylowej. W przypadku protezy częściowej w różowej, imitującej kolorem dziąsło masie akrylowej zatapia się niewielkie, biegnące po powierzchni pozostałych zębów, metalowe klamerki. Służą one utrzymaniu protezy w jamie ustnej. Niestety uzupełnienia akrylowe nie są elastyczne.
  • Proteza nylonowa - jest wykonana z nylonu. Charakteryzuje się wysoką elastycznością - dostosowuje się do podłoża. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych protez akrylowych nie naraża pacjenta na dyskomfort związany z jej używaniem.


    Pozostałymi atutami stosowania rozwiązania nylonowego są: krótszy okres adaptacji (przystosowania się) pacjenta do nowej protezy oraz prostsza budowa - pozbawiona elementów metalowych i klamer. Protezy nylonowe są także lżejsze i nie powodują uczuleń.

    Laboratorium LeMar-Dent


  • Proteza szkieletowa - proteza ta składa się z pokrywających bezzębne wyrostki elementów akrylowych lub nylonowych oraz łączących je elementów metalowych. Stosowana jest przy brakach kilku nie sąsiadujących ze sobą zębów. Dzięki bardzo wytrzymałemu szkieletowi metalowemu tej konstrukcji proteza nie zajmuje tak dużej powierzchni podniebienia (przy uzupełnieniu górnym) ani okolicy podjęzykowej (w rozwiązaniu dolnym) jak tradycyjna akrylowa. Dużym atutem protezy szkieletowej jest fizjologiczne, czyli naturalne obciążenie pozostałych w jamie ustnej zębów, czego nie da się uzyskać w przypadku protezy akrylowej częściowej.


Opracowanie: lek. stom. Agata MachowskaAnatomia zębów
Profilatktyka
Paradontoza
Estetyka
Implanty
Stomatologia zachowawcza
Protetyka
Dzieci
Kobiety


Wyciski
Korony protetyczne
Jak uzupełnić utracony ząb
Protezy ruchome
Higiena protez
Wkład koronowo-korzeniowy
O nas - Zabiegi - Technologia - Edukacja - Serwis - Turystyka - Kontakt